Taze Fasulye Konservesi Tarifi

0
taze fasulye konservesi tarifi

taze fasulye konservesi tarifi

Kışlık taze fasulye konservesi tarifi eskilerden günümüze kadar yaptığımız genellikle kışlık tariflerden bir tanesidir. Eskiler çok daha iyi bilir bahçelerde kazanlarla konserveler kaynatılırdı. kışlık menemen, taze fasulye konservesi, bamya konservesi, Kışlık türlü konservesi, konserveler kaynarken altınada patates atardık közlensin diye ne günlerdi şimdi o bahçeler yok artık, evde yapabildiğimiz kadar ocakların üzerinde kışlıklarımızı yapmaya çalışıyoruz. Hazırlaması kolay fakat kaynama süresi uzun olduğu için biraz vakit alıyor. Taze fasulye konservesi tarifi ni sizler için yazdım yapım aşamalarını resimleyemedim fakat kolay bir tarif umarım beğenirsiniz.

Taze Fasulye Konservesi Tarifi

  • 2 kg taze fasulye (istediğiniz kadar yeşil taze fasulye kullanabilirsiniz.)
  • Tuz (her kavanoz için 1 çay kaşığı tuz)
  • Su

Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?

Taze fasulye konservesi tarifi nasıl yapılır? öncelikle fasulyelerin sap kısımlarını temizleyin istediğiniz büyüklükte kırın ve bol suda yıkayın.

Yarım kg. lık kavanozlara yıkanan yeşil fasulyeleri yerleştirin üzerine 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve fasulyelerin üzerine çıkacak kadar su ekleyip kapağını sıkıca kapatın.

Taze fasulye konservelerinde genellikle altına üstüne domates dilimleri koyulur fakat ben bu sefer sade yaptım siz dilerseniz altına domates de koyabilirsiniz.

Konserve yaparken mutlaka kavanoz kapağının yeni olmasına dikkat edin, eski kapaklar konservenizin bozulmasına  sebep olur.

Bütün malzemeler bitene kadar her kavanoza aynı işlemi uygulayıp hazırlayın. Daha sonra kavanozların sığabileceği derin bir tencere yada kazanın içine kavanozları yerleştirin, aralarına bez sıkıştırabilirsiniz kavanozların birbirine çarparak kırılmaması için.

Yaklaşık 3-4 saat bu şekilde kavanozlar uzun bir sürede kaynatılır, Eğer çok yapacaksanız bir bahçeniz varsa bahçede ateşin üzerinde kaynatmak çok daha kolay olur. 4-5 kavanoz yapacaklar evde ocağın üzerinde bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Kaynatılan taze fasulye konservesini dikkatli bir şekilde kazanın içinden çıkartın ters çevirip bu şekilde soğuyana kadar bekletin.

Kavanozların sağlamlığını anlamak için eğer kapaklar şişkin duruyorsa hava almış hemen açıp tüketin, fakat kapaklar içine çökük durumdayda sağlamlığını koruyor demektir. Taze fasulye konservesi tarifi hazır.

Bir kış boyu afiyetle yemek nasip olur insallah.

Share.

Leave A Reply