Kışlık Siyah Üzüm Kompostosu Tarifi

0
kışlık siyah üzüm kompostosu tarifi

kışlık siyah üzüm kompostosu tarifi

Kışlık siyah üzüm kompostosu tarifi yapım aşaması kolay ve çocuklar içinde kış aylarında hazır alacağınız meyve sularından çok daha sağlıklı. Sizlere vereceğim kışlık siyah üzüm kompostosu tarifi nin yapım aşamalarını fotoğraflayamadım fakat anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştım.

Siyah Üzüm Kompostosu Tarifi Malzemeleri

  • Taze siyah üzüm ( her kavanoz için 1avuç dolusu siyah üzüm)
  • Toz şeker ( her kavanoz için 2 yemek kaşığı toz şeker)
  • Su

Kışlık Siyah Üzüm Kompostosu Tarifi

Konserve siyah üzüm kompostosu nasıl yapılır? öncelikle kışlık yapacağınız siyah üzüm kompostosunun miktarını siz belirleyeceksiniz bunun için miktar belirtmedim. Ben 3 kg. siyah üzümden yaptım

Öncelikle 1 litrelik kavanozları tezgahın üzerine hazırlayın, kavanoz kapaklarının yeni olmasına dikkat edin kışlık olacağı için bozulabilir.

Siyah üzümleri salkımlarından kopartın derin bir kabın içine alın, bol suda yıkayın suyu süzülünce kavanozlara 1 avuç dolusu siyah üzüm, 2 yemek kaşığı toz şeker ve kanavozu dolduracak kadar da su doldurun ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Kavanoz kapağı burada çok önemli hava almaması lazım.

Bütün kavanozları bu şekilde hazırlayın. Evde büyük bir tencere yada kazanınız varsa kavanozları kazana yerleştirin kavanozların üzerini geçecek kadar su doldurup ocakta yaklaşık 2-3 saat kaynatın, üzümün rengi çıkacaktır.

Bu şekilde kışlık konserve hazırlamak çok daha sağlıklı, soğuduktan sonra suyun içinden kavanozları çıkartın kapak içe doğru çökük durumdaysa bozuk yoktur.

Kavanozları bir örtünün üzerine ters çevirip sıralayın üzerini örtü ile kapatın daha sonra kışlık dolaplarınıza kaldırın. Kışlık siyah üzüm kompostosu tarifi hazır.

Afiyet olsun

siyah üzüm

siyah üzüm

Share.

Leave A Reply