Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

0
kışlık menemen nasıl yapılır

kışlık menemen nasıl yapılır

Kışlık menemen nasıl yapılır? Öncelikle alacağınız domatesin ekşi olmamasına dikkat edelim, kışlık domates püresi, kışlık menemen ve diğer domatesle ilgili kışlık yapılacağı zaman benim ilk tercihim bursa domatesi oluyor, hem lezzetli, hemde tadı ekşi değil. Kışlık menemen mazlemelerini yarı yarıya indirerek de yapabilirsiniz. Kolay bir kışlık konserve tarifi olan kışlık menemen nasıl yapılır? tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Kışlık Menemen Tarifi Malzemeleri

  • 10 kg. bursa domatesi
  • 1 kg. yeşil sivri biber yada çarliston biber (acı yada tatlı olması size kalmış)
  • 1 su bardağı kadar ayçiçek yağı
  • Tuz

Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Konserve menemen nasıl yapılır? Öncelikle 10 gr. domatesi bol suda yıkayın kabukları ile birlikte ufak ufak doğrayın, kabuklu sevmiyorsanız kabuklarını temizleyebilirsiniz.

1 kg. yeşil biberi saplarını temizleyin, yıkayın ve ufak ufak doğrayın, menemeni yapacağınız tencerenin geniş ve büyük olanını tercih edin ki işiniz daha kolay olsun.

Tencereye 1 su bardağı sıvıyağı dökün doğranan biberleri solana kadar kavurup üzerine doğranan domatesleri ekleyin 1 kahve fincanı tuz ekleyip domateslerde solana kadar pişirin.

Daha sonra yarım kg. lık kavanozlara sıcak sıcak doldurun ve kapağını sıkı şekilde kapatın menemen bitene kadar bu şekilde yaparak kavanozlara doldurun.

Menemeni kışlık yapacağımız için uzun süre dayanıklı olması lazım bunun içinde en sağlıklı yolu doldurduğunuz kavanozları büyük bir kazan tada tencereye koyun kavanozların boyunu geçecek kadar su doldurup 1 saat kaynatın.

Kavanoz kapakları şişkin duruyorsa kapaklar bozuk menemen hava almış demektir, açıp yemeniz gerekir. Kapaklar içine çökük durumdaysa sağlamdır gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz.

Kavanozları sudan çıkartın kapakları aşağıya gelecek şekilde ters çevirin, soğuduktan sonra kaldırın. Kışın üzerine yumurta kırıp yada sade şekilde tüketebilirsiniz. Kışlık menemen tarifi hazır.

Afiyet Olsun.

Share.

Leave A Reply