Kışlık Kayısı Suyu Nasıl Yapılır?

0
kışlık kayısı suyu nasıl yapılır

kışlık kayısı suyu nasıl yapılır

Malzemeler

  • 2 kilo kayısı
  • 2 su bardağı toz şeker ( kayısının tadına göre şekeri azaltıp artırabilirsiniz)
  • 16 su bardağı su

Kışlık Kayısı Suyu Nasıl Yapılır?

Kışlıkları yaz ayından başlayıp kolaylık olması açısından hazırlayıp kavanozlarda saklıyoruz, özellikle makarna, pilav ve çocukların kahvaltıları için yapabileceğiniz yapılışı kolay bir içecek tarifi hazırladık. İster kışlık olarak isterseniz de hemen içmek için yapabilirsiniz.

Şeker miktarını kayısının mayhoşluğuna göre ayarlayabilirsiniz. Biraz koyu kıvamlı olması daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. şimdi geçelim tarifimize 🙂

Öncelikle kayısıları bol suda yıkayalım, içinde çekirdeklerini çıkartıp uygun ve geniş bir tencereye alalım, üzerine 2 su bardağı şeker ve 16 su bardağı suyu dökelim.

Kayısılar iyice yumuşayana kadar kaynatalım, blender ile kayısıları ezelim meyve suyu kıvamına gelince kaynar şekilde kavanozlara doldurup kapaklarını sıkıca kapatıp kavanozları ters çevirin, soğuduktan sonra serin yerde saklayın.

Kavanozların kapaklarının yeni olmasına ve iyi kapatılmasına dikkat edelim yoksa çok kısa sürede bozulabilirler, dilerseniz işinizi garantiye almak için kavanozları su dolu kabın içinde kaynatın, şişen kapak olmazsa sağlam demektir korkmayın.

Kışın şifa niyetine içebileceğiniz kışlık kayısı suyu tarifimiz hazır.

Afiyet Olsun.

Share.

Leave A Reply