Kışlık Çilek Kompostosu Nasıl Yapılır?

0

 

kışlık çilek kompostosu nasıl yapılır?

kışlık çilek kompostosu nasıl yapılır?

Mevsimindeki meyvelerinin vitaminini kaçırmadan kışlık komposto tarifi yaparak hem çocuklarınız için hem de kendiniz için çok sağlıklı içecekler hazırlamış olacaksınız. Çilek kompostosu nasıl yapılır?

Çilek Kompostosu Tarifi Malzemeleri

  • 2 kg. çilek
  • Toz şeker (damak tadınıza göre ayarlayın)
  • Su
  • Kavanoz

Kışlık Çilek Kompostosu Nasıl Yapılır?

Çilek kompostosu için çileklerin saplarını temizleyip bol suda iyice yıkayın, ister yarım kg lık kavanozlara istersenizde 1 kg. lık kavanozlara yapabilirsiniz. ben yarım kg lık kavanozlara yaptım. Dilediğiniz kadar çilekle kompostonuzu hazırlayabilirsiniz.

Kavanozların içine 6-7 adet çileği koyun, çilekler küçükse sayıyı artırabilirsiniz. Üzerine 3 yemek kaşığı şekeri döküp su doldurun ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın, bütün kavanozları bu şekilde hazırladıktan sonra kavanozların sığacağı büyüklükte bir tencere yada kazana yerleştirin. kavanozların boyuna gelecek kadar su doldurun.

Çilek kompostolarını suyun içinde rengi çıkana kadar kaynatın ocağın altını kapatın, ilk sıcaklığı gidince tencereden çıkartın kapakları kontrol edin sağlam kapaklı olanların kapağı hafif içeriye çökük olur, dışarı doğru şişkinlik varsa hava almıştır ve kapak bozuktur kış için saklamayın hemen açıp tüketin.

Kavanozların kapakları aşağıda olacak şekilde sıralayın, soğuduktan sonra kapaklar üstte olacak şekilde serin bir yerde saklayın. Soğuk olarak için. Kışlık çilek kompostosu tarifi hazır.

Afiyet Olsun.

Share.

Leave A Reply