İncir Uyutması Nasıl Yapılır?

0
incir uyutması nasıl yapılır

incir uyutması nasıl yapılır

Sadece iki malzeme ile yapılan kolay sütlü tatlı tarifi, incir uyutması tarifine İncir uyutması da denir incir uyuşturması da denir, çocuklar için çok besleyici, diyet yapanlar içinse bulunmaz bir nimet diyebiliriz.

Diyet yapanların tatlı ihityaçlarını karşılayabilecekleri Şekersiz incir uyutmasını light sütle yaparsanız tam diyet tatlı tarifi olur. Bazı tariflerde içine şeker ekliyorlar fakat şekere hiç gerek yok incir zaten ballı bir meyve şeker oranı çok yüksek incir uyutması da şeker eklenmese bile tatlı oluyor.

İncir uyutması kesildi diyenler için önemli bir püf noktası sütün sıcaklığını iyi ayarlayabilmektir. Sütü ocağa koydunktan sonra ısıtıyoruz kesinlikle kaynamasına izin vermiyoruz.

Yoğurt mayalarken süt parmağınızı nasıl yakıyorsa sıcaklığı o kadar olmalı. Kaynayan süt ile incir uyutmasını yaptığınızda süt kesilir pelte pelte olur. ziyan olur, çok ılık yaparsanızda sulu olur.

İncirin yıllardır bilinen özelliğinden biri de sütü mayalama özelliğidir. İncirler sütün içinde bekledikçe sütü koyulaştırıp mayalandırır, böylelikle koyulaşıp muhallebi kıvamına gelir ve sütlü incir tatlısı olur.

Hiç uğraştırmadan kolay yapabileceğiniz hiç ustalık istemeyen herkezin kolaylıkla yapabileceği incir uyutması tarifi nasıl yapılır? malzemeler nelerdir? bende incir uyutması yapmak istiyorum diyorsanız mutlaka tarifimizi deneyin derim..

İncir Uyutması Tarifi Malzemeleri

  • 8 tane kuru incir
  • 2 su bardağı süt

İncir Uyutması Tarifi Nasıl Yapılır?

İncir uyutması yapılışı, 8 tane kuru inciri derin bir kasenin içine alın üzerini geçecek kadar ılık su doldurup 1 saat yumuşamasını bekleyin.

Yumuşayan incirleri zar büyüklüğünde ufak ufak doğrayın, 2 su bardağı sütü kaynatmadan ısıtın ve doğranan incirlerin üzerine dökün incirler biraz diri kalsın ağzımda hissedeyim yerken derseniz elinizle mıncıklayarak ezin.

Yada muhallebi gibi olsun diyorsanız el blendarıyla güzelce ezin zaten ezerken koyulaşmaya başlayacak, daha sonra küçük kaselere paylaştırın üstlerini fincan yada çay tabaklarıyla kapatın ve uyumaya bırakın..

Şiiişşşş İncirler uyuyorrr Sakın uyandırmayalım 🙂 en az 2 saat oda sıcaklığında uyusunlar sakın üstlerini meraktan bile açmayın.

Daha sonra tatlınızın üstlerini istediğiniz gibi ceviz, tarçın, fındık, fıstık ve incirle tatlandırıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Afiyet Şifa Olsun

incir uyutması

incir uyutması

sütlü incir tatlısı

sütlü incir tatlısı

incir uyutması tarifi

incir uyutması tarifi

incir uyutması tarifi nasıl yapılır

incir uyutması tarifi nasıl yapılır

Share.

Leave A Reply