Fırında Tavuk Kapama Tarifi Nasıl Yapılır

0
fırında tavuk kapama tarifi nasıl yapılır

fırında tavuk kapama tarifi nasıl yapılır

Tavuk kapama tarifi genellikle bulgaristan göçmenleri nin vazgeçilmez yemeği, tavuk kapama yı genellikle her özel günde ve misafir karşılama yemeği olarak yaptıkları bir tavuk yemeği, oldukça lezzetli olan tavuk kapama yapılışı da zahmetsiz görsel açıdanda insanın hem gözünü hem de midesini doyuran tavuk kapama nasıl yapılır?

Fırında Tavuk Kapama Tarifi Malzemeleri

  • 1 adet orta boy tavuk
  • 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • 2 yemek kaşığı pilavlık bulgur
  • 1 fincan ayçiçek yağı
  • Tuz
  • 3,5 su bardağı haşlanmış sıcak tavuk suyu

Fırında Tavuk Kapama Tarifi Nasıl Yapılır

Tavuk kapama tarifi için bütün olan tavuk yıkanır, 7-8 parçaya bölünür tencereye alınıp üzerini geçecek kadar kadar su v tuz ilave edildikten sonra tavuk etleri iyice yumuşayana kadar haşlanır. Tavuğu haşladığımız suyu dökmüyoruz.

Pirinçler yıkanıp suyu pirinç süzgeçinde süzülür, Alüminyum fırın tepsisine ayçiçek yağı dökülüp ocağın üzerine alınır yıkanan 2 su bardağı pirincin üzerine yeteri kadar tuz serpildikten sonra pirinçler kavrulur. pirinçler kavrulurken fırın 180 dereceye ayarlanıp ısıtılır.

Kavrulan pirincin üzerine 2 yemek kaşığı bulgur serpilir (isterseniz bulgur eklemeyebilirsiniz) 3,5 su bardağı sıcak tavuk suyu da dökülüp ocakta 2-3 dakika kaynatılıp ocağın altı kapatılır, haşlanan tavuklar tepsiye sıralanıp fırında tavuk kapama fırına verilir.

Pirinçler iyice pişince fırından çıkartılır sıcak olarak servis yapılması önerilir. Fırında tavuk kapama tarifi hazır.

Afiyet Olsun.

Share.

Leave A Reply