Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Yapılır?

0
asma yaprağı salamurası nasıl yapılır

asma yaprağı salamurası nasıl yapılır

Asma yaprağı salamurası nasıl yapılır?, kolay anlatımı ile sizler için dalından taze taze topladığımız asma yaprakları ile asma yaprağı salamurası tarifi hazırladık, ister pazardan aldığınız yapraklarla istersenizde benim gibi bahçesinde üzüm asması olanlar yapraklarını toplayıp kışlık olarak yaprak salamurası yapabilir, yaprak sarması her özel günde mutlaka yaptığımız gelenekselleşmiş bir tarif, onun için evde kendiniz asma yaprağı salamurası yapılışını öğrenip yapabilirsiniz.

Asma Yaprağı Salamurası Malzemeleri

  • Asma yaprağı
  • Salamura tuz
  • Sıcak su

Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Yapılır

Asma yaprağı salamurası yapılışı asma yapraklarını alırken yada toplarken ince narin olanlarından tercih edin, Asma yapraklarının saplarını çok az kopartın tamamen saplarını koprtmayın yaprak çürüme yapabilir.

asma yaprağı salamurası

asma yaprağı salamurası

Asma yapraklarını küme küme üst üste sıralayıp geniş ve derin bir kabın içine sıralayın, asma yaprağınızın miktarına ve salamura yapacağınız bidona göre su kaynatın, kaynar suyun içine salamura tuz atın, tuzu dilinize deydiğinde dilinizi yaksın, tuz az olursa yaprak erir.

asma yaprağı salamurası tarifi

asma yaprağı salamurası tarifi

Kaynar tuzlu suyu sıraladığınız asma yapraklarının üzerine dökün bir tahta kaşıkla hafif bastırarak aşşa doğru çöktürün. her yerine eşit miktarda tuzlu su gitsin.

asma yaprağı salamurası yapılışı

asma yaprağı salamurası yapılışı

Üzerini kapatıp 3-4 saat bu şekilde bekletin, asma yaprağı sarı güzel bir renk alacak ve dibe çökecek, salamurayı yapacağınız bidona kısım kısım yaprakları bastırarak doldurun, üzerine de içindeki suyu ilave edip bir miktar daha salamura tuzu serpip kapatığını sıkı şekilde kapatın serin yerde muhafaza edin, kışlık tarifler arsında en çok yaptığımız asma yaprağı salamura sı kışın en çok tercih edilen salamura tarifleri arasında dır. Asma Yaprağı Salamurası Tarifi hazır.

Share.

Leave A Reply