Portakal Kabuğundan Reçel Yapılışı

0
portakal-kabugundan-recel-yapilisi Portakal Kabuğundan Reçel Yapılışı

portakal kabuğundan reçel yapılışı

Yeni bir tarifle tekrar birlikte olmak çok güzel, bugün sizler için hazırlamış olduğum bir reçel tarifi, malum kış ayındayız ve tariflerimizi genellikle mevsimindeki sebze ve meyvelerle yapıyoruz. Biz genellikle portakalın içini yeriz, portakalın suyunu sıkarız, portakal kabuğunu rendeleyip kek yaparız..

Peki portakal kabuğundan hiç reçel yaptınızmı? peki denemek istermisiniz? cevabınız evet ise size tadına bakıp karar vermeniz için sadece 2 portakalla 1 kaselik portakal kabuğu reçeli tarifi hazırladım. Eminim çok beğenip portakal kabuklarını atmayacaksınız. Portakal reçeli yapmak için kullanmanız gereken portakal çeşidi  genel adı ile yafa portakal olan kalın kabuklu sulu ve çekirdeksiz tatlı bir portakal çeşididir, Portakal kabuğundan reçel yapılışı ve resimli anlatımıyla tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Portakal Kabuğu Reçeli Malzemeleri

  • 2 adet büyük boy portakal ( yafa portakalı kalın kabukları)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1-2 adet limon tuzu yada limon suyu

Portakal Kabuğundan Reçel Yapılışı

Portakal kabuğu reçeli için 2 adet portakalın kabuklarını düzgün bir şekilde soyun ve kabukları kalın olmayacak şekilde erişte gibi doğrayın, su dolu bir kabın içine alın ve 2 saat arayla 1 gün boyunca suyunu döküp değiştirin.

Suyunu sürekli değiştirmekteki amaç portakalın kabukları acı olduğu için suyun içine saldığı acı suyunu sürekli değiştirerek acısından kurtuluyoruz. Biraz zahmetli bir iş fakat güzel bir reçel tarifi oluyor.

1 günün sonunda portakal kabuklarını tencereye alın üzerini geçecek kadar su doldurup kaynatın kaynayınca tekrar suyunu süzün yıkayıp tekrar su doldurun tekrar kaynatıp suyunu son bir kez daha değiştirip işlemi bitirin.

Şimdi artık reçelimizi pişirmeye geldi su ve şekeri tencereye alıp kaynamaya bırakın şurup kaynayınca içine haşlanan portakal kabuklarını bırakıp şerbet reçel kıvamına geline kadar pişirin. Ocaktan almadan önce içine limon tuzunu bırakın. Hemen tüketecekseniz soğumasını bekleyin, kavanozda saklamak istiyorsanız sıcak sıcak kavanoza doldurup ağzını sıkıca kapatıp soğutun. Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi bu kadar dır. Biraz zahmetli ama değişik bir tat ve değişik bir lezzet mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Afiyet Şifa Olsun.

Share.

Yorum Yap