Evde Peynir Nasıl Yapılır?

0
ev yapımı peynir nasıl yapılır

ev yapımı peynir nasıl yapılır

Evde peynir nasıl yapılır? bu soruyu merak edenlerimiz mutlaka vardır, sizler için hazırladığım ev yapımı organik peynir yapımını aşamaları ile açıklamalı olarak anlattım.

Peynir yapılışının malzemelerini herkezin kolaylıkla deneyip yapması için en aza indirdim ev yapımı peynirin tadını beğenirseniz miktarlarını artırarak hazırlayabilirsiniz.

Ben ilk olarak 1 litre süt ile hazırladım fakat sütü mümkünse günlük sütlerle yapmanızı tavsiye ederim. Biz ailecek evde yapılan peynirin tadını çok beğendik 🙂 tuz miktarını azaltmak isterseniz 1 yemek kaşığı kullanabilirsiniz.

Peynire elma sirkesi ekledik fakat kesinlikle peynirde sirke kokusu yok.

Çocuklar ve bebekler içinde çok sağlıklı ev peyniri yaparak en azından gönül rahatlığı ile çocuklarınıza yedirebilirsiniz.

Yemeği tuzsuz yemesi gereken hastalar içinde tamamen tuz eklemeden aynı verdiğim ölçüde hazırlayıp onlarında sağlıklı ve ev yapımı peynir yemelerini sağlayabilirsiniz.

Peynirin süzülen suyu soğuduktan sonra içine 1 yemek kaşığı salamura tuz ekleyip karıştırın, peynirleri 4-5 parçaya kesip saklama kaplarına yada kavanozlara basın üzerine de hazırlanan peynir altı suyundan döküp bu şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Peynir altı suyu fazla gelirse buzdolabında en fazla 5-6 gün saklayabilirsiniz.

Hamur işlerinde bu suyu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Fakat ben peyniri az yaptığım için peynir altı suyunu kullanmama gerek kalmadı peynir zaten anında bitti 🙂 Daha fazla süt ile yapacaklar mutlaka peynir altı suyunu dökmeden kullansın.

Sorularınız ve merak ettiğiniz her şey için mesaj gönderebilirsiniz.

Evde Peynir Tarifi Malzemeleri

  • 1 kg. günlük süt
  • 3,5 yemek kaşığı sirke
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • Temiz bir tülbent

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Evde peynir yapımı için 1 litre sütü tencereye boşaltıp ocağa alın süt kaynamaya başlayınca 1,5 tatlı kaşığı tuzu ekleyip karıştırın, 2 dakika bu şekilde kaynatıp 3,5 yemek kaşığı sirkeyi de ekledikten sonra karıştırın ve 10 dakika orta hararetli ateşte kaynamaya bırakın.

Süt kesilip topak topak olacak, süt kaynarken bir kabın üzerine süzgeç yerleştirin üzerine de temiz mutfakta kullandığınız bir tülbenti serin.

10 dakika boyunca kaynayan ev yapımı peyniri tülbentin üzerine dökün suyu iyice süzülsün, altına akan suyu dökmüyoruz peynir altı suyu olarak kullanabilirsiniz. Suyu ayrı bir yere aldıktan sonra tülbentin içinde kalan peyniri sıkıştırarak ağzını büzdürün. Süzgeç altında kalsın

Üzerine su dolu tencere ile ağırlık yapıp 5-6 saat bu şekilde bekletin, yumuşacık ve çok sağlıklı olan ev yapımı peyniri gönül rahatlığıyla kahvaltılarınız da tüketebilirsiniz. Evde peynir tarifi hazır.

Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.

Sevgiyle Kalın.

ev yapımı peynir

ev yapımı peynir

evde peynir yapımı

evde peynir yapımı

evde peynir tarifi

evde peynir tarifi

ev peyniri

ev peyniri

evde peynir tarifi nasıl yapılır

evde peynir tarifi nasıl yapılır

Share.

Leave A Reply