Ekşi Yoğurttan Lor Peynir Yapılışı

0
ekşi yoğurttan lor peynir yapılışı

ekşi yoğurttan lor peynir yapılışı

Ekşi yoğurttan lor peynir yapılışı; mayalanan sütünüz tutmaz, yoğurt dolapta ekşir mutlaka herkezin başına gelmiştir. Yoğurt tutmadı, yoğurt ekşidi diye atmıyoruz.

Ekşi yoğurdu bazen hamur işleri için kullanırız, bir şekilde ekşiyen yoğurdu değerlendiririz. Peki ekşi yoğurttan peynir yapmayı denedinizmi?

Çok lezzetli ve hamur işlerinde kullanabileceğiniz bir peynir elde edeceksiniz. Yaptığınız peyniri hemen kullanmayacaksanız buzdolabı poşetine yada saklama kabına koyup derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz.

Peynir yapımı ve malzemeleri de çok kolay peki lor peynir nasıl yapılır? bakalım

Ekşi Yoğurttan Lor Peynir Malzemeleri

  • Ekşiyen dolapta kalan yoğurt
  • Tuz

Ekşi Yoğurttan Lor Peynir Yapılışı

Ekşimiş yoğurttan peynir nasıl yapılır? yoğurdu bir tencereye boşaltıp üzerine 1 tutam tuz serpin ve sarı suyu üzerinde kalana kadar kaynatın.

Yoğurt kaynadıkça pütürleşip lor peynir kıvamına gelecektir. Kaynadıktan sonra temiz bir tülbenti bir leğenin üzerine serin kaynayan yoğurdu tülbentin üzerine döküp suyunu süzdürün.

Daha sonra tülbenti suyunun iyice akıp gitmesi için mutfağın musluğuna bağlayın suyu tamamen süzülünce bir tabağa çıkartın tuzlu seviyorsanız tadına bakıp bir kısım daha tuz serpip karıştırabilirsiniz.

Hazırladığınız lor peyniri hamur işlerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ekşi yoğurttan lor peynir tarifi hazır.

Deneyenlere şimdiden kolay gelsin.

ekşimiş yoğurttan peynir nasıl yapılır

ekşimiş yoğurttan peynir nasıl yapılır

ekşi yoğurttan lor peynir tarifi

ekşi yoğurttan lor peynir tarifi

lor peynir

lor peynir

Share.

Leave A Reply