Çilek Kompostosu Nasıl Yapılır?

0
cilek-kompostosu-nasil-yapilir Çilek Kompostosu Nasıl Yapılır?

çilek kompostosu nasıl yapılır

Çileğin bol olduğu şu dönemde çocuklarınız için sağlıklı içecekler yapabilirsiniz, çilek kompostosu kokusu ve rengi ile hem çocuklarınızın hem de sizin beğenisini kazanacak güzel bir içeçek tarifi, Çilek kompostosu tarifleri arasında yapabileceğiniz tarifmizi denemenizi öneririz.

Çilek Kompostosu Tarifi Malzemeleri

  • 1 kg. çilek
  • 6 su bardağı su
  • 2 su bardağından az eksik şeker
  • 1 çay kaşığı vanilya

Çilek Kompostosu Tarifi

Çilek kompostosu yapımı, Çilek kompostosu yaparken özellikle reçellik mis kokulu olanlarından tercih edin. Çilekler ufak ise dilimlemeden, büyük ise 2-3 parçaya keserek çilek kompostosunu yapabilirsiniz.

Çileklerin sapları temizlenip su dolu kabın içinde 5-10 dakika kadar bekletilip taşlarından arındırılır, çünkü çilek taş olma ihtimali çok yüksek bir meyvedir. Çilekler bol suda ezmeden kıyanıp suyunu süzdürmek için süzgeçe alınır.

Çilek kompostosu nasıl yapılır? Tenderede su ve şeker karıştırılıp kaynatılır, kaynayan şekerli suyun içine yıkanan çilekler eklenip çileklerin rengi çıkana kadar kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılıp 1 çay kaşığı vanilya eklenerek karıştırılır.

Çilek kompostosu oda sıcaklığında soğumaya bırakılır, cam sürahiye doldurulup buzdolabına kaldırılır, soğuk olarak içilir. Çilek Kompostosu Tarifi hazır.

Afiyet Olsun.

Share.

Yorum Yap