Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

0
bol-kopuklu-turk-kahvesi-nasil-yapilir Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

bol köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır

Türk kahvesi nasıl pişirilir? bunu da bilmeyecek ne var demeyin gerçekten bol köpüklü ve tam tadında ayarında türk kahvesi pişirmekte bir meziyet, bunun cevabını arayan bir çok insan vardır eminim, verdiğim bu ölçülerde kahve yaparsanız çok başarılı bol köpüklü türk kahvesi yapacağınıza eminim. 1 fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır, Dostlarınızla geçireceğiniz vakitlerde yapabileceğiniz Türk kahvesi tarifi sizler için sitemizde

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi Malzemeleri

1 Kişilk

  • 1 kahve fincanı su
  • 1 tatlı kaşığı türk kahvesi
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi nasıl pişirilir? Özellikle varsa bakır cezve kullanalım, cezvenin içinde türk kahvesi ve şeker iyice karıştırılıp üzerine 1 kahve fincanı su eklenip tekrar karıştırıldıktan sonra ocağın en kısık ateşinde karıştırmadan pişirilmeye bırakılır.

Cezvenin üzerine köpükler birikmeye başlayınca kaşıkla üzerindeki köpükler toplanıp fincana alınır, köpükler bitince kahve kaynamaya başlayınca cezveyi yukarıya kaldırmadan yavaş yavaş fincana boşaltın, türk kahvesi servise hazır. Mis gibi bol köpüklü türk kahvesi hazır.

Afiyet Olsun.

( cezve ocağa alındıktan sonra kesinlikle bir daha karıştırmadan pişirin yoksa kahveniz köpüklü olmaz özellikle bakır cezve kullanın çünkü bakır cezvede pişen kahve daha lezzetli ve bol köpüklü olur)

Az Şekerli Türk Kahvesi    : 1 çay kaşığı toz şeker

Orta Şekerli Türk Kahvesi : 2 çay kaşığı toz şeker

Şekerli Türk kahvesi          : 3 çay kaşığı toz şeker

Share.

Yorum Yap