Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0

 

akne-nedir-nasil-tedavi-edilir Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

akne nedir nasıl tedavi edilir

AKNE VE SİVİLCE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

akne (vulgaris)sivilce aynı şeydir. Halk arasında adı sivilce olarak geçer tıbbi adı ise akne olarak geçer aslında ikisi de aynı şeydir.

SİVİLCE NASIL OLUŞUR?

Akne (vulgaris) Sivilce çoğu insanın korkulu rüyası haline gelmiştir. Genellikle ergenlik döneminde başlayan yüzde, sırtta, göğüste ve boyunda başlayan genelde gençlerin % 80 nin de az veya çok görülen bir cilt hastalığıdır. akne (vulgaris) sivilce ergenlik döneminde hormonların çalışmasıyla yağ bezlerinin fazla yağ üretmesiyle yağın cilt üzerinde birikmesine sebep olur. Biriken yağlar gözenekleri tıkar hava alamaz ztedavi edilmediği sürece ve elle oynandığı sürece deride büyük hasarlar oluşturup iz bırakır. Mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Bazı bölgelerde derinin altında fazla yağlanmadan dolayı siyah noktalar ve kırmızı sivilce şeklinde kendini gösterir. Ergenlik çağında başlayan akneler kimi insanda kendiliğinden geçerken kimi insanda da ileri yaşlara kadar devam eder. %80 insan bu aknelerden nasibini almıştır. Ergenlik döneminde yağ miktarı artar ve yağ bezlerinde bozulma olur buda kırmızı iltihaplı, bazen ağrılı sivilcelere neden olur. Özellikle yüz bölgesinde çıkan sivilceler tedavi edilmezse yüzde izler bırakır buda insan psikolojisini olumsuz yönde etkiler, hayat çekilmez olur. Bazı kişilerde hafif atlatılan sivilce bazı kişilerde ise iltihaplı iri, kırmızı ve ağrılı olur bu tür sivilcelere püstül denir.

SİVİLCE NASIL GEÇER

 • Her şeyden önce cildi temiz tutmak gerekir.
 • Cilt doğru temizlendiğinde sivilcelere ve siyah noktalara neden olan bakterilerin çoğalması önlenir.
 • Cilt temizliğinde pH değeri 5.5 olan cilt temizleyiciler kullanılmalıdır.
 • Sivilcenin her hangi bir yiyecek sonucu ortaya çıktığına dair kesin bir kanıtı yok, fakat genelde gözlemlenen çikolata, cips, çekirdek, yağlı kızartmaların, çeşitli bahratların sivilceyi tetiklediği söylenir, kendiniz bu yiyecekleri yediğinizde sivilcelerin çıkıp çıkmadığını gözlemleyebilir ve bir süre bu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.
 • Yüksek kalorili ve içindeki şeker oranı ile kana karışıp insülin değerini arttıran yiyecekler sivilce oluşumuna sebep olur.
 • Öncelikle mutlaka uzman bir doktora gidilmeli doktorun önerdiği ilaçlar yüz temizleme jelleri ve kremleri kullanılmalı bazı tedavi yöntemleri kesin çözüm olmayabilir hastalık tekrarlayabilir.
 • Makyaj malzemeleri de sivilcelere yol açar, özellikle makyajdan sonra iyi temizlenmeyen ciltte sivilceler oluşur, güvendiğiniz bir marka yada doktorunuzun önerdiği markaları kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Gerekmedikçe  de makyajdan kaçınmak problemli ciltler için en doğrusu olacaktır. Kozmetik ürünler sivilcelenmeye yol açar.
 • Bol bol su için , yeterince mineral almak içinde soda için, su içeriden cildin nemlenmesini sağlar, nemlenen ciltte yağ salgılaması azalır.

STRES SİVİLCE YAPARMI?

Günümüzde stres yaşamayan insan hemen hemen hiç yoktur. iş hayatı, okul, çocuklar, maddi sıkıntılar hayatın yükü omuzlarımızdayken stres yaşamamak mümkün değil, Stresin hayatımıza bir çok olumsuz etkileri var bütün hastalıkların başında stres gelmektedir. Sivilcede stresle artan bir cilt hastalığıdır. Stres esnasında hormonlar yağ kanallarında sürekli yağ üretmeye başlarlar, yağ üretimi artıp fazla geldiğinde ise sivilceler oluşur. Akşam yattığınızda hiç bir şey yokken sabah kalktığınızda görmek bile istemediğimiz o görüntü kırmızı sivilceler gelir ve olmadık bir yerde çıkıverir, sivilce çıktığı için sinirlenip sıkmak isteriz sakın bunu yapmayın, acil dışarıya çıkmanız gerekiyorsa, işe gidecekseniz cildinizde de ara ara sürekli sivilcelenmeler yaşıyorsanız cilt yapınıza uygun kapatıcı yada antibiyotikli krem bulundurabilirsiniz evinizde, sıktığınız sivilceden biran olsun kurtulduğunuzu düşünebilirsiniz fakat size ilerki zamanlarda daha ağır sonuçlar doğuracaktır.

AKNE VE SİVİLCELERE MÜDAHALE ETMEYİN

Bir sivilce deyip geçmeyin, elle oynadığınız zaman yada sivilceyi sıktığınız zaman iltihap dışarıya çıkar yeteri kadar dezenfekte edilemeyen deride sivilceler çoğalmaya başlar, bir başka bölgeye sıçrar, kirli ellerle sivilceli bölgeye dokunmayın, ellerinizi de sivilceli bölgeyi de her zaman temiz tutun. Kendi kendinize evde değişik yöntemlerle iyileştirmeye çalışmayın, kulaktan duyma denediğiniz sivilce maskeleri yada sivilce kremleri bir başkasına faydası olurken size faydası olmayabilir ve sivilceleri iyice çoğaltabilir buda sizin için bir kabus olur. En güzel tedaviyi bir uzman doktora danışarak onun vereceği ilaç ve antibiyotiklerle tedavi edilmesidir. sivilcelerin patlatılması , iğneyle deşilmesi, tırnak batırılması ilerde dönüşü olmayan izlere, derin çukurlara neden olur, Artık günümüzde derin çukurlar ve izler içinde tedavi yöntemleri var fakat biraz emek isteyecek bir tedavi yöntemi doktor kontrolünde yada iyi bir cilt uzmanı tarafından yüz soyma peelingleri aralıklı zamanlarda yapılarak derinin durumuna bağlı olarak tedavi edilir. tedaviye erken cevap veren kişilerde var, geç cevap veren kişilerde var. Bu derideki izlerin ve çukurların hangi boyutta olduğuna bağlı Akne ve sivilce için mutlaka doktorunuza başvurun.

YEDİĞİMİZ YİYECEKLER SİVİLCE YAPARMI?

Sivilcenin her hangi bir yiyecek sonucu ortaya çıktığına dair kesin bir kanıtı yok, fakat genelde gözlemlenen çikolata, cips, çekirdek, yağlı kızartmaların, çeşitli bahratların sivilceyi tetiklediği söylenir, kendiniz bu yiyecekleri yediğinizde sivilcelerin çıkıp çıkmadığını gözlemleyebilir ve bir süre bu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

İLAÇ TEDAVİSİ İKİ GRUBA AYRILIR

 1. Topikal tedavi (cilt yüzeyine sürülen ilaçlar) Genellikle hafif ve orta şiddetli sivilce tedavilerinde kullanılır.
 2. Oral Tedavi (ağız yoluyla alınan ilaçlar) Bunlarda kendi içinde 3 kategoriye ayrılır
 • Antibiyotikler:  Ciltteki enfeksiyonu engellemek için kullanılır.
 • Hormonal İlaçlar: Yağ bezleri genellikle seks hormonlarının kontrolünde olduğu için tedavide hormonal salgı kontrol altına alınır.
 • Retinoidler: Sivilce tedavisinde en etkili yöntemdir. Diğer uygulanan tedavi yöntemlerine cevap vermediği durumlarda çok şiddetli sivilcelerde bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Yağ üretimini önemli ölçüde durdurur. bakteri ve iltihaplanmayı azaltır.

 

Share.

Yorum Yap